Abydos Gate Abydos Gate Abydos Gate
Címoldal Fórum Vendégkönyv Hírek Letöltés Kérdőív E-mail Frissítések Linkek GYIK

Fantasztikus közönségtalálkozó Budapesten!


 Szerző: Naki Kategória: Abydos Gate Dátum: 2006.04.30


Nagy örömmel adjuk hírül, hogy 2006. június 9-11-én a Millenáris Parkban kerül megrendezésre a VII. Átjáró Fesztivál, amelyen nemzetközi sztárokat is vendégül látunk. Emlékszel még a Babylon 5 Delennjére? És a Hegylakó sorozat Duncan MacLeodjára? Vagy éppen Tessekre és a  Mon Calamari Officerre a Jedi visszatérből? Szívesen találkoznál az őket megformáló színészekkel - Magyarországon? Akkor kattints a részletekért!

Átjáró Fesztivál – a magyar fantasztikum ünnepe
2006 június 9-11.
Jövő Háza - Millenáris Park

A 2006. június 9-11. között megrendezésre kerülő VII. Átjáró Fesztivál Magyarország és Közép-Európa legnagyobb fantasztikus témájú közönségtalálkozója. Helyszíne a Budapest központjában lévő kulturális épületegyüttesnek, a Jövő Házának (Millenáris Park) két épülete, kültéri színpada és parkrésze.

A kora nyári rendezvény az irodalom, a filmek, sorozatok és a játékok közé szerveződik. Premier mozivetítések és máshol még be nem mutatott rajongói filmek egyaránt fogadják az ide látogatókat. A díszvendégek között lesz a Lost és a Babylon 5 sorozatok színésznője, Mira Furlan, illetve a Hegylakó sorozat sztárja, Adrian Paul. Eljön még mellettük a klasszikus Csillagok háborúja mozi egy epizodistája, Gerard Home is. A két és fél napos közönségtalálkozón egyéb filmes témájú előadások is hallható lesznek: hazai rendezők, színpadról és médiákból ismert színészek, digitális stúdiók, kaszkadőrök osztják meg munkájuk titkait az érdeklődőkkel.

Itt mutatják be a nagyközönségnek először a Star Wars világában játszódó 90 perces magyar rajongói filmet, a Sötét oldal 2-t, és láthatók lesznek hazánkban még nem vetített mozifilmek is. Sor kerül Dési András György és Móray Gábor A 639. baba sci-fi kisfilmjének bemutatására, amely idén elnyerte Brüsszelben a Fantasztikus Filmek Nemzetközi Fesztiválján (BIFFF) a legjobb rövidfilmnek járó díjat. Jelen lesznek a magyar rajongói társaságok, akik megismertetik az érdeklődőket többek között a Csillagkapu, a Bűbájos boszorkák, a Star Trek vagy a Star Wars titkaival. Eljönnek a sorozatokat szinkronizáló színészek is, hogy beszélgessenek a közönséggel.

Az Átjáró Fesztiválra a fantasztikus irodalom európai palettájáról szemezgettek a fantasztikus irodalomból ismert író, szerkesztő, forgatókönyvíró díszvendégeket. Itt lesz Ian Watson brit író, forgatókönyvíró, Luisa María Garcia Velasco spanyol író, műfordító, Roberto Quaglia olasz író, és Harry Harrison brit író, a sci-fi Európai Nagymestere, illetve európai irodalmi és filmes magazinok szerkesztői. A rendezvény hivatalosan is megkapta pár héttel ezelőtt az European Science Fiction Society éves közgyűlésén, Kijevben, az Euroconference címet.

A magyar fantasztikus irodalom prominens személyiségei, szerzők, grafikusok, festők, könyvkiadók és képregény kiadók – június 4-e a Képregény Világnapja – egyaránt megjelennek itt, és tartanak kerekasztal-beszélgetéseket illetve kávéházi író-olvasó találkozókat. A tudományos előadások a jövő űrutazását, a számítógépek fejlődését, a genetika buktatóit, és számtalan egyéb témakört megvilágítanak.

A szórakoztató oldalt színpadi produkciók, előadások, harcművészeti bemutatók, táncház és zenés fellépések alkotják a Millenáris Park Teátrumának és Fogadójának három-három emeletén, és a tó mellett, a park külső színpadán. Pénteken és szombaton este egyaránt éjszakába nyúló szórakoztató programmal és két meglepetéskoncerttel várja a látogatókat. A hétvége folyamán a fiatalabbaknak lehetőségük nyílik kézműves foglalkozásokra, célba lövészetre, íjászatra, nyereményjátékokra, melyek közül az egyik két napon keresztül folyik a park egész területén. Számos társasjáték, szerepjáték, online számítógépes játék bemutatóját nyomon követhetik az érdeklődők, és ki is próbálhatják magukat benne. Relikviakiállítás és vásár, könyvek, képregények, filmek, zenei kiadványok egyaránt fogadják a vendégeket. A legfiatalabbakat pedig rajzfilmek és játékok egyaránt szórakoztatják.

A magyar rajongóknak ritkán van lehetőségük külföldi filmsztárokkal és írókkal találkozni, s ezek között is ez a rendezvény az egyetlen ilyen jellegű magyar közönségtalálkozó. A környező országokból is számos érdeklődő érkezik, nem csupán az Euroconference programjaira, hanem más, közösségi eseményekre is, így a programok egy része ezért angolul (feliratozással vagy tolmácsolással) is élvezhető lesz.

Hétvégi belépő: 4600 Ft.
Előzetes regisztrációban: 4200 Ft.

Pénteki napijegy: 800 Ft.
Szombati napijegy: 2400 Ft.
Vasárnapi napijegy: 1900 Ft.

A családok és előzetesen regisztráltak jelentős kedvezménnyel jöhetnek be a rendezvényre.

Regisztráció és jegyrendelés május 2-től az alábbi címen: http://fesztival.sfportal.hu

Információ: www.sfportal.hu és www.jovohaza.hu


Díszvendégek:

Mira Furlan: az ezerarcú nagykövet

Mira Furlan napjaink egyik legjobb és legismertebb horvát származású színésznője. A science-fiction rajongók minden bizonnyal még szívesen emlékeznek vissza a Babylon 5 Delenn nagykövetasszonyára, de a tehetséges művésznő a Lost - Eltűntek filmsorozatban is fontos szerepet vállalt.

Mira Furlan 1955. szeptember 7-én látta meg a napvilágot Zágrábban, amely akkor még Jugoszláviához tartozott. A fiatal színésznő a Horvát Nemzeti Színtársulat tagja volt, több jugoszláv produkcióban is feltűnt, kétszer ˝Arany Aréna˝ díjat kapott a legjobb színésznő kategóriában. Az egyik legsikeresebb filmje A papa szolgálati útra ment (angol címén: When Father Was Away on Business, 1985) volt, amit Cannesban Arany Pálma díjjal jutalmaztak. Filmes pályafutása kezdetén a horvát művésznő nem csak színészi tehetségét, hanem káprázatos énekhangját is megcsillogtatta a különböző musicalekben. Sőt, egy rövid ideig a Le Cinema zenekar tagja volt.

1991-ben Furlan és családja csatlakozott azokhoz, akik a délszláv háború elől menekültek. A színésznő és férje az Amerikai Egyesült Államokban telepedett le, ahol új életet kezdtek. Mira Furlan folytatta karrierjét, és 1993-ban megkapta élete első amerikai filmszerepét, a Babylon 5 című science-fiction sorozatban. A 110 részes tudományos-fantasztikus produkció szép sikereket ért el. 2002-ben Furlan visszatért hazájába, Horvátországba, de tengerentúli karrierje sem szakadt meg. A Lost című sikeres filmsorozat újabb lehetőségeket kínált, hogy a szláv színésznő ismét megcsillogtassa tehetségét. Ez alkalommal azonban Furlan csak Danielle Rousseau epizódszerepét vállalta, aki évek óta a sziget rabja.

A színművész- énekesnő mostanában újságírással is foglalkozik. Hazája lapjában a Feral Tribune-ben több alkalommal megjelentek írásai. Beszél angolul, franciául, társalgási szinten németül és horvátul, felületesen olaszul és ért valamennyire oroszul. Férjével, Goran Gajic rendezővel és egy gyermekével jelenleg Amerikában tartózkodik, de mindig szakít rá időt, hogy meglátogassa otthonát, Horvátországot. Mira Furlan a családjával együtt érkezik az Átjáró Fesztiválra.


Adrian Paul: táncos lábú halhatatlan

Adrian Paul neve egyáltalán nem ismeretlen a magyar televíziónézők körében. A hazai csatornákon jelenleg két, az angol színész nevével fémjelzett sorozat is fut: a Zsaru az űrből és a Hegylakó. Adrian Paul ismertségét leginkább ez utóbbi, azaz Duncan MacLeod szerepe alapozta meg.

Adrian Paul Londonban született, olasz anya és brit apa gyermekeként 1959-ben. Szülei anyanyelvei mellett franciául is korán megtanult. Már iskolai évei alatt megpróbálkozott a színészkedéssel, ám csakhamar másfelé fordult az érdeklődése. Modellkedéssel kezdett el foglalkozni, később táncossá, majd koreográfussá képezte magát. Az 1986-os év már Amerikában érte, ekkor döntötte el, hogy színészként folytatja pályafutását. Első szerepében egy orosz balett-táncost alakított a The Colbys című sorozatban.

A mozivásznon 1989-ben debütált a The Last Rites című alkotásban egy kisebb szerepben. Ugyanebben az évben megkapta első főszerepét is a Masque of the Red Death nevet viselő filmben. 1989 és 1990 között a War of the Worlds című sorozat színészgárdáját erősítette, majd belekóstolt a szuperhős szerepbe. Az 1991-ben leforgatott, A Bagoly (The Owl) néven futó szériában ugyanis egy olyan harcost alakított, akinek egyáltalán nincs szüksége alvásra.

Az 1992-es év hozta el a kiugrást: ebben az évben ragadott kardot Duncan MacLeod-ként a Hegylakó tv-sorozat változatában. A közönség hamar megkedvelte a sármos halhatatlan szerepében, a rajongók pedig egyenesen az ifjú Sean Connery-hez hasonlították. A széria kedvező fogadtatásának köszönhetően 2000-ben folytatást kapott az addig leforgatott három Hegylakó-mozi is. A Hegylakó 4: A játszma vége című filmben az Adrian Paul által megformált Duncan MacLeod és Connor MacLeod, azaz Christopher Lambert vállvetve küzdöttek az igaz ügyért.

Harry Harrison: a science-fiction Európai Nagymestere

Henry Maxwell Dempsey, azaz Harry Harrison az egyik legnagyobb hatású kortárs science-fiction író. Munkásságát a 2006-os kijevi EuroCon fesztiválon az Európa Sci-fi Nagymestere címmel ismerték el.

Henry Maxwell Dempsey 1925. március 12-én születetett Stamfordban, az Egyesült Államok Connecticut államában. A fiatal szerző gyorsan megtapasztalta az élet gyötrelmeit, elvégre tizenévesen megkapta behívóját, hogy a második világháborúban az USA hadseregét erősítse. A science-fiction világával először mint rajzoló találkozott: mások történeteihez készített illusztrációkat.

Írói pályafutása kisebb művekkel kezdődött, melyek legtöbbjét Wade Kaempfert álnéven adta ki. Az 1950-es, 60-as években a Flash Gordon című lapnál vállalt munkát. Mint korábban, itt is elsősorban rajzolással és nem írói munkásságával kereste a kenyerét. Emellett azonban már hosszabb lélegzetű könyvei is megjelentek, míg 1966-ban a boltokba nem került a máig egyik legnagyobb hatású műve, a Make Room! Make Room! A mű olyannyira nagy hatást tett a kortársakra, hogy Richard Fleischer rendező a Soylent Green (Zöld szója, 1973) című adaptációjában, Charlton Hestonnal a főszerepben, feldolgozta a könyvben írtakat.

Az idehaza is méltán népszerű Rozsdamentes Acélpatkányt bemutató regény első kötete 1961-ben került a könyvesboltokba, s egy évtized múlva a sorozat már kultikussá vált. Harrison hosszú ideig nem csak regényeiben, hanem az életben is kereste a hozzá leginkább megfelelő környezetet. Az amerikai író több európai országban is élt már, többek között Dániában, Angliában és Olaszországban is. Jelenleg Írországban él, 1954-ben feleségül vette a magyar származású Joan Merklert, akitől két gyermeke is született. A kitűnő szerző szomorú évfordulóról emlékezett meg a múlt héten. Április 21-én volt ugyanis négy éve, hogy a felesége elhunyt.

Kérdéseidet felteheted illetve véleményedet a fesztiválról megoszthatod ebben a topicban: http://forum.csillagkapu.hu/index.php?showtopic=2300  





Ezt a hírt már 5743 alkalommal olvasták.

Kapcsolódó linkek:

Regisztráció a fesztiválra
SF Portal
A jövő háza
A fesztivál topicja az Abydos Gate fórumán


 Küldd el ezt a hírt ismerősödnek!
 Itt olvasgathatod a hírarchívumot

Címoldal Fórum Vendégkönyv Hírek Letöltés Kérdőív E-mail Frissítések Linkek GYIK